Než začnete bydlet 

Jednoho dne potkáte svou životní lásku.

Rozhodnete se, že chcete žít spolu. Kde ale?  V podnájmu? Ve vlastním bytě nebo domě? Na venkově nebo velkoměstě?

Sedíte proti sobě nebo vedle sebe a sníte. Snění vám ale bydlení nepřinese.

Máte několik možností.

Můžete se nastěhovat jeden ke druhému. To ovšem za předpokladu, že alespoň jeden z vás již svůj vlastní byt má.

Nebo můžete hledat vhodné bydlení v inzerátech, ve vývěskách realitních kanceláří, ptát se po známých. Možná svůj budoucí domov najdete brzy, možná to bude chvíli trvat. Počítejte s tím, že budete hodně telefonovat a pravděpodobně i hodně jezdit, než najdete to pravé právě pro vás.

 Můžete bydlet v podnájmu nebo ve svém.

Bydlet v podnájmu není špatné.  Uzavřete s pronajímatelem smlouvu, v níž si domluvíte práva a povinnosti obou stran. Vaší prvořadou povinností bude včas platit pravidelné nájemné. Ostatní platby (plyn, vodu apod.) budete platit rovněž pronajímateli nebo přímo poskytovatelům těchto služeb.

Nájemné bydlení má tu výhodu, že se nestaráte o nákladné opravy, to zařizuje majitel sám. Pokud se stane, že se pak potřebujete odstěhovat, po uplynutí výpovědní lhůty a uhrazení případných nedoplatků, prostě odejdete a nemáte už k dané nemovitosti žádnou povinnost.

Bydlet ve svém domě nebo bytě je snem mnoha lidí. Pokud máte dost peněz, danou nemovitost si koupíte, případně necháte postavit.

Jiné to je, nemáte-li dost peněz. Chcete-li opravdu svůj domov vlastnit, nezbývá než si půjčit.

To je možné od známých nebo příbuzných. (Osobně to moc nedoporučuji.).

Nebo můžete získat úvěr u některého z peněžních ústavů. Než vám ale půjčí, budou od vás potřebovat předložit potřebné doklady, abyste dokázali, že budete moci daný peněžní závazek plnit.

Bydlet ve vlastním domě nebo bytě je moc fajn. Pokud splácíte svůj dluh, tak o svůj domov nepřijdete. Ale – úvěr na nemovitost se splácí mnoho let. Může se stát, že náhle nebudete moci (např. z důvodu nemoci nebo ztráty zaměstnání) svému závazku dostát. Zajímejte se tedy také ještě před uzavřením úvěru o možnost pojištění pro tento případ, že nebudete moci po přechodnou dobu úvěr splácet.

Ať už se rozhodnete bydlet se svou životní láskou kdekoli, přeji vám, abyste z vašeho bytu vybudovali šťastný domov.

 

 

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. najít svoji lásku (Jiří, 24. 6. 2023 8:23:11) Odpovědět

    díky za hezká slova